עד כמה חשוב סידן לעצמות?

עד כמה חשוב סידן לעצמות?

ישנם מגוון רחב של מינרלים וויטמינים אשר עוזרים לתפקודם של מגוון איברים ופעולות חיוניות עבור הגוף שלנו, כמו מינרל הסידן המשמש את גוף האדם מהיום בו הוא נולד ועד לימיו האחרונים. מינרל זה הינו אחד מהמינרלים החשובים בהעלאת מסת העצם, לתפקוד תקין של מערכות הדם, לחלל הפה ועוד פעולות שונות.
בחלוף השנים מינוני הסידן המומלצים משתנים, מגיל ינקות ועד גיל בגרות ובני הגיל השלישי אמורים לצרוך סידן על פי השעון הביולוגי. את הסידן ניתן למצוא במגוון רחב של מזונות שונים, החל מירקות ועד לממרחים פיצוחים, אך עד כמה חשוב סידן לעצמות?

חשיבותו של הסידן

תפקידיו העיקריים של הסידן הינם רבים במערכת גוף האדם, וכמו שציינו מעל הם נעים בין מסת העצם ועד למערכת הדם ואפילו לתפקוד של העצבים. אך אם לדייק, מרביתו של הסידן נמצא בעצמות הגוף של האדם, כ99% ממנו ואילו אחוז שנותר נמצא בשיניים של הלסת. על כן צריכה מומלצת של סידן עוזרת גם צמיחה תקינה של שיניים, לכן בין גילאי 9 עד 18 כמות הסידן המומלצת היא מהגבוהות בכל גיל אחר (1,300) והיא אמורה לעזור לעצמות לגדול בצורה תקינה ולשיניים הקבועות להתקבע נכון. אך חשיבותו של הסידן גם קיימת עבור הולכה עצבית,  לוויסות קצב הלב, לכיווץ שרירים תקין ואפילו על גידול תקין ובריא של ציפורניים.

כיצד ניתן לצרוך סידן?

את צריכת הסידן ניתן לשלב דרך מגוון רחב של מאכלים שונים, יחד עם פירות ופיצוחים שיוכלו לעזור בספיגה נכונה של המינרל החשוב הגוף ירגיש בשינוי תוך זמן לא ארוך. המאכלים בהם ניתן לצורך סידן נמנים בין טחינה גולמית(או רגילה) קטניות שונות כמו חומוס, סויה ושעועית למי שרוצה לדלג על מוצרי החלב. עם זאת במוצרי חלב ישנה כמות גבוהה מאוד של סידן, אשר מצליחה גם להיספג בצורה טובה בגוף. ולמי שרוצה גם להנות מטעם מתוק, גם בתפוז מצויה כמות נאה של סידן ממנה אפשר להתענג בכל שלוק של מיץ סחוט. על מנת לספוג את הסידן בצורה אפקטיבית וגבוה, מומלץ לצרוך ויטמין די המצוי בדגים, חלב וביצים.