לקנות דירת יוקרה

לקנות דירת יוקרה

בשנים האחרונות נראה כי שוק הנדלן בארץ לא עושה תנועות חדות מידי והמחירים נשארים זהים ברוב ימות השנה, אך עם זאת ישנם אזורים וקטגוריות בתוך שוק הנדלן אשר כן מושפעים במידה מסויימת ומגלים תנודות קלות. דירות אלו הינן דירות היוקרה אשר נמצאות כמעט ברחבי הארץ, ולאלו מכם אשר מחפשים אחר דירה כזו ועדיין מתלבטים בנוגע למחירים ולמצבן בשוק, המאמר הבא עוסק בעיקר במצב שוק דירות היוקרה בישראל.

דירות רפאים
את חלקן של דירות הרפאים בשוק הנדלן אפשר לכתוב על פני כמה מאמרים, אחת מהתופעות שנלוות לדירות יוקרה מהסוג הזה ובמיוחד לדירות רפאים היא מיסים שמכבידים. לכן כמעט בכל אזור של דירות יוקרה תוכלו למצוא בערך בין דירה לדירה וחצי העומדות בסטטוס "דירת רפאים". דבר זה גורם לא פעם לשחיקה במחיר יחד עם חוסר הביקוש והמיסים של אותן דירות, כך תוכלו למצוא ירידה של בין 5% ל10% אחוזי של המחיר המבוקש. סביר להניח שלא מדובר במלאי דירות יוקרה למכירה תל אביב אלא באזורים אחרים ובדגש על ירושלים שם נרכשו דירות רבות על ידי משקיעים זרים.

ירידה מתמשכת
ובנוסף לדירות הרפאים תוכלו גם למצוא ירידה אמתית בשוק דירות הנדלן, כאשר כבר מתחילת ינואר של השנה שעברה אפשר היה לחוש בירידת מחירים של דירות היוקרה, והיא נעה בין 9 אחוז ל15.5 אחוז.
חשוב לציין כי ירידת המחירים הינה תוצאה של כמה משתנים, כמו דירות הרפאים והמיסים אשר מוטלות עליהן ואפילו מחיר הקניה הגבוה שבהן נקנו. למשל דירת יוקרה שנקנתה ברחוב שנקין לפני שלוש שנים ב7.5 מליון שקלים, נמכרה ב6.8. דבר דומה קרה גם באזור דוד המלך ואבן גבירול, כאשר בכל אחת מהעסקאות ירידת המחיר נעה בין עשר לחמש עשרה אחוז בשווי הנכס.

כונס נסים
יחד עם ההיצע ה"אלטרנטיבי" תמיד יהיה שווה לחפש אחר דירות יוקרה אשר נמכרות דרך כונס נכסים, מכיוון שישנם לא מעט אתרים כמו יד 2 ועוד אחרים אשר מציעים דירות יוקרה ועוד סוגים.   כל אלו מונגשים במחירי כונס נכסים, דבר אשר יכול להוזיל את הכנס לעד שלושים אחוזים. כיום ישנה ירידה מסויימת בשוק דירות היוקרה, אך אם תחפשו אחר דירות הרפאים אשר לא מצליחות להמכר או שתמצאו פנינה דרך כונס הנכסים, תוכלו למצוא דירת יוקרה במחיר סביר ביחס לשוק. קשה לומר לאן השוק ילך אחרי הקורונה וכיצד התמונה תתבהר בחודשים הקרובים.