למה רישוי אדריכלים חשוב?

למה רישוי אדריכלים חשוב?

בעלי מקצוע רבים מעורבים בבנייה של בתים שונים ומרכזים מסחריים כאלה ואחרים, חלקם מעורבים מהפרטים הקטנים כמו הקבלן או איש החשמל והנדסאי, וחלקם כמו אדריכל אחראים על כל המכלול כולו. כאשר אחריותו של האדריכל מתחילה מתכנון ואישור של תוכניות הבנייה, ועד למיקום נכון של תשתיות כאלו ואחרות. אך המסלול עד לקבלת הרישוי הנכסף עלולה להיות ארוכה, עם זאת אדריכל משמש כאחד מתפקידי המפתח בעיצוב ובניית מבנים. על כן נשאלת השאלה למה רישוי אדריכלים חשוב ומדוע מסלול לימודים זה נחשב לארוך כמעט כמו לימודי רפואה?

מה הוא המסלול לרישוי אדריכלים?

מסלול לימוד של אדריכלים נחשב לבין אחד מהסלולים האינטנסיביים והארוכים מבין הלימודים האקדמאיים השונים כיום, כאשר מרבית המסלולים המוצעים כיום הינם בני חמש שנים וזמן הלמידה הוא מיום ראשון ועד יום חמישי. עם סיום לימודים אלו יתבקשו הבוגרים לעבור סטאז'(אימון) אצל אדריכל מוסמך, כאשר בזמן זה יוכלו להתמחות בעבודות שונות ובחומי בירוקרטיה שונים. כאשר בסוף הסטאז' יוכלו להירשם בפנקס האדריכלים ולהיות אדריכלים מורשים. לימודים אלו ניתן ללמוד דרך מגוון של מוסדות לימוד מהנחשבים בארץ, החל מבצלאל בו הבוגרים לומדים מגוון רחב של תחומי אדריכלות ואומנות. גם דרך המרכז האקדמי ויצו המשלב תואר ראשון, אותו הדבר גם באוניברסיטת אריאל, אוניברסיטת תל אביב וגם המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון.

אז למה הרישוי כל כך חשוב?

רישוי אדריכלים מהווה את האישור הסופי כי האדריכל ביצע הכרה בתחומים שונים של אדריכלות, כאשר את כל אלו עשה תחת הדרכה של אדריכל מוסמך שפיקח ואימן את האדריכל בצורה מבוקרת ומקצועית. בסיום שלוש השנים הללו יוכל האדריכל לעסוק באדריכלות בצורה מקצועית, על כך הוא יתבקש להכיר במגוון רחב של היבטים ולבטים בזמן עצוב ותכנון של בית, להכיר בהגדרות בנייה שונות ברחבי הארץ ולדעת כיצד לפעול בתוכן ולפי רצונות הלקוחות. שילוב של כל אלו וליווי של הבנייה לאורך כל השלבים, הוא בהחלט מקצוע לא פשוט שכן עיצוב שגוי של הבית עלול ליצור בעיות של חשמל או לייצר מקומות מתים או לא רלוונטיים.