למה ספר?

למה ספר?

ידע או מידע תמיד היו סוג של נשק, כוח.

כמה שזה נראה בלתי אפשרי היום אבל האינטרנט הוא המצאה יחסית חדשה ובעבר הידע היה סגור שמור היטב בידי מוקדי הכוח. לכן ספרים תמיד היו נחשקים ומיוחדים, עוד לפני הבלוג https://humanitasprize.info

מהרגע שבו האדם במערות החל לצייר על קירות ולספר על חייו נוצרה שכבה חדשה בחיים. צבירה של מידע וידע עבור האנשים החיים באותה חברה ולעיתים עבור העתיד. האדם החל להשקיף על עצמו מהצד ולנתח את חייו. אפילו האדם במערה סיפר דרך הציור על עצמו ועל חוויות חייו. ככל שעברנו משלב של השרדות לצורות יותר מורכבות שבהן התחלנו לנסות להבין את העולם, ללמוד אותו ולהתפתח גדל הידע והמידע שהחברה צברה ולכן היה צורך לפתח דרך שבה אפשר לצבור אותו ולשמור עליו. לפתוח ספר היה בעבר לפתוח תיבת אוצר. 

הספרים היו בעיקר נשמרים לענייני דת ומדינה והיכולת לקרוא היתה שמורה למתי מעט, אצילים, עשירים ואנשי הדת והספרים אף נראו בהתאם. בכל רחבי העולם המפותח היו יושבים נזירים רכונים ומעתיקים אות אות בדייקנות ובחרדת קודש. מאיירים היו מציירים ומקשטים את הספרים בצבעים וזהב, בהתאם לחשיבותם. 

כמובן, שהאדם הפשוט נשאר בבורותו, רחוק מאד מידע מורכב על החיים והעולם ולכן היה נתון לשליטה מוחלטת של בעלי הכוח. ככל שהחברה התפתחה כך הידע גדל ואף לאט לאט התפשט למעגלים יותר נרחבים. אפשר אפילו לומר הפוך – שככל שהידע התפשט למעגלים יותר גדולים כך החברה האנושית יותר השתנתה והתפתחה. 

כאשר הדפוס הפציע לעולם במאה ה15 הוא בעצם בישר על כך שהזמנים החשוכים עומדים להשתנות והאנושות תראה התפרצות של ידע , ושינויים חברתיים ואידיאולוגיים רבים. בעולם המודרני אנחנו רואים בגישה שלנו לידע ומידע דבר של מה בכך אך זוהי זכות שאין להקל בה ראש. היא שפתחה את הדרך לאדם להבין שהוא נתון בכבלים ולרצות להיות חופשי. עם הזמן, הספרים הפכו מנושאי המורשת והידע בחברה , לצורת ביטוי אמנותית ואפילו עממית. השירים שהיו שרים סביב המדורה וסיפורי העמים שהיו לוחשים לילדים החלו להתאסף ולהתפתח לצורת אמנות יצירתית כתובה ועם הזמן התפתחו לצורות האמנויות, התקשורת והמדיה שאנחנו מכירים היום.

בימינו עם האינטרנט, הידע פתוח לכל, לכאורה. כמו כן, אומרים שנכתבים היום ספרים יותר משיש קהל קוראים. הזמן רק יגיד האם קרוב הסוף לדבר היקר הזה אך ללא ספק החוויה של להחזיק ספר, להריח את הריח המיוחד שלו ולשקוע בתוכו היא חוויה שאין להחליפה. 

הספרים  פתחו לאדם פתח לצאת מכבליו ועלינו לשאול, גם בימינו  –  האם אנחנו באמת חופשיים? 

הידע פתוח לכל- למה אנחנו עדיין לא מאושרים? מהי המהפכה הבאה? בואו נכתוב יחד את הסיפור האנושי של השלב הבא.