חיסון הפפילומה יתרונות וחסרונות

חיסון הפפילומה יתרונות וחסרונות

וירוס הפפילומה הינו אחד הוירוסים הנפוצים ביותר כיום בין אנשים בוגרים, אנו יכולם להעיד על מספרים עד שנת 2016 בהם כ80 אחוז מהגברים והנשים נדבקו בנגיף הזה במהלך חייהם.
יחד עם זאת קרוב ל2000 נשים יסבלו מנגעים סרטניים בדרגה מתקדמת, וכ200 נשים יחלו בסרטן צוואר הרחם. את הפצת הוירוס קשה יותר לעצור אצל אנשים מבוגרים, לכן משרד הבריאות הכניסה את חיסון וירוס הפפילומה לחלק מחיסוני החובה.

סוגי הוירוס והשלכות

נגיף הפפילומה מונה מעל ל100 זנים כאשר חלק לא קטן מהם גם נחשב לזנים מסוכנים וכגורם העיקרי לתחלואה בסרטן, כך עולה ממחקר של ארגון הבריאות העולמי כי רוב מקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים בעקבות הימצאות וירוס הפפילומה. אך לא רק בנשים הוירוס עלול לפגוע, נמצאו עוד הוכחות לכך כי זני הפפילומה השונים אחראים גם על מספר לא מבוטל של סרטן בפי הטבעת, סרטן פה ולוע וסרטן באזורי הרביה.

יתרונות ברורים

מכיוון שוירוס הפפילומה עובר לרוב באמצעות קיום יחסי מין, לא נמצאו כיום אמצעי מניעה אשר מגבילים את ההדבקה בו. כך שחיסון הפפילומה מעניק הגנה מפני 9 זנים עיקריים של הנגיף ואלו היתרונות לחיסון-
#מניעת הדבקה בוירוס הקונדילומה-יבלות עור המתלוות לחלק מנגיפי הפפילומה.
#זמן ממושך- מחקרים רבים מראים כי חיסון נגד נגיף הפפילומה יעילי גם 15 עד 20 שנה לאחר מתן החיסון, מומחים טוענים כי החיסון גם יכול להגן על המערכת החיסונית כנראה לכל החיים.
#מחקרים רבים ברחבי העולם מראים כי ישנה ירידה של 90 אחוזים בקרב נדבקי הפפילומה והופעת נגעים ויראלים(קונדילומה) אלא גם ירידה בתחלואה הסרטנית שמקורה בוירוס הפפילומה.
#הערכה מדעית מבוססת על מספר רב של מחקרים מראה כי עד 2060 שכיחות הנגיף תרד משמעותית עד לכדי מצב שבו ייעלם הוירוס לחלוטין.

חסרונות החיסון

לוירוס ישנם מספר חסרונות אך רובם לא קשורים לתרכובת החיסון, מכיוון שהאפקטיביות המירבית של החיסון מתקבלת כאשר הוא ניתן בגילאים מוקדמים, דבר שעוזר עם התפשטות הנגיף אבל יכול להמשיך את ההדבקה בשכבות גיל גדולות יותר.
#גיל חיסון- העדיפות כי החיסון ניתן בגילאים בהם עוד אין פעילות מינית, לכן משרד הבריאות הכניס את חיסוני הפפילומה לחיסוני החובה והחל משנת 2015 הוא ניתן לתלמידי כיתות ח' עד ט'. כך יוצא שתוכלו להתחסן עד גיל 26 אם אתם גברים ואצל נשים החיסון יינתן עד גיל 40 לערך

#כמו כל חיסון ישנם תופעות לוואי שונות, חלקן מהן כמו כל חיסון הם הרגשה של חולשה כללית, אדמומיות באזור החיסון ואולי חום.