שוק הנדל"ן בברלין נכון לאמצע 2021

שוק הנדל"ן בברלין נכון לאמצע 2021

האם שוק הנדל"ן בברלין חווה האטה בעקבות הקורונה? אם אתם מתכננים לרכוש דירות למכירה בברלין כאחת מאפשרויות ההשקעה שלכם ודאי תשמחו לדעת שכל מי שרכש דירה בברלין ב10 השנים האחרונות מסתכל כיום על תשואה של מעל 200%. השאלה הגדולה כיום היא האם השוק יחווה עצירה ואף האטה. הרבעון השני של 2021 התחיל אמנם עם ירידה קלה ומה שנקרא תיקונים אך נראה שהסרת החסם על מחירי השכירות גרמה לדחיפה חזרה לכיוון הצמיחה המשמעותית. בשנה האחרונה פורסמו קרוב ל36 אלף נכסים באתרי האינטרנט השונים כאשר המחיר החציוני לנכס חדש עמד על 6700 אירו למ"ר והמחיר החציוני לשכירות על נכס חדש עומדת על כ18.5 אירו למ"ר. העלות החציונית לנכס קיים עומדת על כ5110 אירו למ"ר ואילו המחיר החציוני לשכירות של נכס כזה עמדה על קרוב ל12 אירו למ"ר. ניתן לראות כי הנתונים משקפים עלייה של קרוב ל7% במחירי הנכסים הקיימים אך מצד שני עלייה רק של 5.4% במחירי השכירות על כנסים אלו ובנכסים חדשים אנו מדבירם על עלייה של 9% בעלות לרכישה ואילו עלייה רק של 7.5% בשכר הדירה. על פניו נראה כי התשואה נפגעת עם הזמן עבור המשקיעים. אך יש לזכור כי מדובר בנתונים שמשקפים תקופה שלפני הסרת החסם על מחירי שכר הדירה.

מבחינת מלאי של יחידות דיור, הנתונים המדויקים האחרונים מתייחסים לשנת 2018 (לפני 3 שנים) ומדברים על כ1.95 מיליון יחידות דיור שרובן נמצאות בבניינים בני 3 קומות ומעלה. סה"כ 327 אלף בניינים. 1.45 מיליון מתוכן מושכרות מה שאומר שהרוב המוחלט של יחידות הדיור בעיר מושכרות. ורק 20% מבעלי הנכסים גרים בפועל בנכסים שלהם. הביקוש לדירות כה גבוה בעיר שישנן לא מעט חברות שמפרסמות כל העת לבעלי דירות במטרה לעניין אותם למכור להן את הדירות שלהם למטרות השקעה.

אמנם ברלין היא לא בהכרח העיר עם התשואה הטובה ביותר על השקעה בנדל"ן בגרמניה וייתכן וניתן למצוא השקעות טובות יותר כמו לדוגמא על דירות בלייפציג או דירות בהמבורג אך ברלין עדיין נחשבת ליעד הבטוח יותר והמוכר יותר, בוודאי שעל ידי משקיעים זרים.